Sprawdź ofertę

Poradnik.
Jak szukać pracy?

czytaj więcej
Zanim zaczniesz szukać pracy
Co należy zrobić zanim przystąpisz do poszukiwania pracy?

Informacje o wolnych miejscach pracy
Jak i gdzie szukać informacji o wolnych miejscach pracy?

Jak poprawnie napisać CV?
CV to Twoja wizytówka zawodowa - dowiedz się jak je poprawnie napisać.
Wzory CV
Pamiętaj - CV jest Twoją wizytówką! Pobierz jeden z naszych wzorów.
Jak poprawnie napisać listy motywacyjny?
List motwacyjny daje Ci możliwość zaprezento-wania swoich zalet.
Przed rozmową kwalifikacyjną
Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej to wstęp do powodzenia na rozmowie.
Rozmowa kwalifikacyjna
Zaprezentuj się najlepiej, a zyskasz w oczach rekrutera.
Najskuteczniejsze sposoby poszukiwania pracy
Jakie są najbardziej skuteczne sposoby, aby znaleźć najlepszą pracę?
Porady dla kandydatów bez doświadczenia
Co zrobić, gdy nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego?

Jak szukać pracy?

Rozmowa kwalifikacyjna

Pamiętaj - rozmowa kwalifikacyjna daje szanse na bezpośrednie zaprezentowanie własnej osoby. Od tego jak wypadniesz zależy, czy Twoje starania zakończą się ostatecznym powodzeniem!

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważny element w całym procesie rekrutacji. Jest to etap na którym rekruter, poprzez bezpośrednią rozmowę, będzie chciał nie tylko potwierdzić zawarte w CV informacje, ale także przekonać się m. in. czy jesteś osobą pasującą do kultury organizacyjnej firmy, czy posiadasz odpowiednie predyspozycje zawodowe, umiejętności interpersonalne oraz jak radzisz sobie w sytuacjach stresowych.

W większości przypadków rozmowa kwalifikacyjna odbywa się według stałego, z góry określonego schematu. Na pewno zostaniesz szczegółowo poinformowany o etapach procesu rekrutacyjnego w którym bierzesz udział, terminie w jakim otrzymasz informacje zwrotne, rozstrzygające. Z pewnością zostaniesz zapytany o swoją przeszłość (z naciskiem na edukację i doświadczenie zawodowe), umiejętności czy plany życiowe.
Podczas rozmowy bądź przygotowany także na pytania, które z Twojego punktu widzenia mogą być odbierane jako trudne, kłopotliwe. Przyszły pracodawca na pewno zechce poznać Twoje oczekiwania finansowe czy powody dla których rozstawałeś się z poprzednimi firmami. Warto jest więc wcześniej przemyśleć te kwestie, aby nie czuć się niepewnym czy skrępowanym.
Często na tym etapie stosowane są różnego rodzaju testy umożliwiające sprawdzenie Twoich umiejętności zawodowych (testy językowe, komputerowe) - dobrze jest wcześniej odświeżyć sobie informacje z zakresu dziedzin, których znajomość jest wymogiem na danym stanowisku pracy, a z którymi od jakiegoś czasu nie miałeś już bezpośredniej styczności.

Rozmowa kwalifikacyjna jest także dobrym momentem dla Ciebie na uzyskanie szeregu informacji na temat potencjalnego pracodawcy, stanowiska pracy oraz samego procesu rekrutacyjnego. W swoim planie rekruter powinien przeznaczyć specjalną część na pytania kandydata. Jeżeli nie zostały jasno przedstawione ważne dla Ciebie kwestie (związane np. z możliwościami rozwoju w przedsiębiorstwie, kolejnymi etapami procesu rekrutacyjnego) dopytaj o nie. Pamiętaj o swoich oczekiwaniach zawodowych - sprawdź czy firma będzie w stanie im sprostać.

Praktyczne porady, których przestrzeganie jest warunkiem podstawowym:
  • bądź punktualny,
  • bądź ubrany stosownie do okazji - elegancko (garnitur, garsonka), stanowczo unikaj stroju składającego się z jeansów i T-shirtu bądź zbyt wyzywającego,
  • bądź uprzejmy i kulturalny, przedstaw się imieniem i nazwiskiem, poczekaj aż Twój rozmówca wyciągnie do Ciebie pierwszy rękę (mocno odwzajemnij uścisk, unikaj tzw. „śniętej ryby”),
  • pozwól pracodawcy prowadzić rozmowę,
  • jasno i zwięźle odpowiadaj na postawione pytania, ale jednocześnie unikaj odpowiedzi typu "tak" lub "nie",
  • bądź pewny siebie - umiejętnie zaprezentuj swoje moce strony, nie unikaj kontaktu wzrokowego, mów o swoich zaletach a nie wadach (chyba, że prowadzący zada takie pytanie),
  • nie krytykuj poprzednich pracodawców,
  • wykaż się inicjatywą - zadawaj pytania, dopytuj o kwestie niejasne,
  • podziękuj rozmówcy za czas, który Ci poświecił.
inne porady